Bővebben a domain nevekről és a levelezésben (email címekben) való szerepükről
A hálózatba kötött számítógépek (így az interneten található gépek is) IP címmel (IP cím wikipédia) azonosítják magukat, melyek nehezen kezelhetőek az ember számára. A domain név nem más, mint egy emberek számára is értelmezhető és megjegyezhető azonosító, ami az imént említett IP címekre mutathat. Mikor a böngészőbe beírja valaki, hogy onbox.hu, akkor az onbox.hu által azonosítótt IP cím alapján találja meg a böngésző a keresett szervert az interneten, ebben az esetben az Onbox szerverét.
Miként működik ez?
A domainekre gondoljunk úgy, mint egy címtárra az ember telefonjában. Esetünkben egy domain egy embernek felel meg a címtárunkban. Egy emberhez több féle/típusú adatot is elmenthetünk pl. mobil telefon, becenév, munkahelyi telefon. Egy bejegyzés esetén a "mobiltelefon" a bejegyzés típusát adja meg, míg a telefonszám maga a bejegyzés értéke. Nem jegyezzük meg minden ismerősünk telefonszámát vagy email címét, csupán név alapján előkeressük a címtárból. Ugyanígy lehet felfogni egy domain nevet is, de a bejegyzések (rekordok) típusai mások lehetnek, értékei pedig IP címek vagy más értékek. A domain rekordok típusai közül 3 számunkra fontos: A, CNAME, MX
Egy egyszerűsített domain bejegyzés:
Domain, amelyhez a bejegyzés tartozik |
sajatdomain.hu |
A bejegyzés típusa |
A |
A bejegyzés értéke |
1.2.3.4 |
Ez azt jelenti, hogy a sajatdomain.hu-hoz létrehoztunk egy bejegyzést, melynek típusa A, értéke pedig az 1.2.3.4.
Ha ez a bejegyzés valóban létezne és a böngészőbe beírnánk ezt a domaint (http://sajatdomain.hu), akkor a böngésző az interneten az 1.2.3.4 IP címmel rendelkező szervert próbálná megkeresni és az ott található tartalmat betölteni.
Érdemes megjegyezni, hogy egy IP címre több domain is mutathat, de egy domain egy időben csak egy IP címre mutathat.
Az interneten történő böngészés tekintetében erről szól egy domain név, lássuk miért fontos ez számunkra a levelezésnél.
Egy email cím a következő struktúrával rendelkezik: nev@domain . A @ előtti rész egy felhasználónév vagy bármilyen azonosító lehet, a @ utáni rész pedig egy domain név.
Mi történik, mikor emailt akarunk küldeni egy email címre? Honnan tudja a levelezőprogram, hogy milyen úton, milyen szerverhez kell kézbesíteni a levelet? Itt jönnek újra képbe a domain rekordok, nevezetesen az MX rekord (mint "mail exchanger"). A levelező programunk ugyanis csak egyetlen, erre a célra létező rekordot vizsgál meg, ez pedig az MX rekord. A kliensünk tehát megnézi a címzett email címet, azon belül is az email cím @ utáni részét, azaz a domaint. Kikeresi, hogy a domain MX rekordjának értéke milyen szerverre mutat és oda próbálja meg kézbesíteni a levelet.
A fentiekből jól látszik, hogy a honlapunk (melyhez a domain A és CNAME rekordjait használjuk) és a levelezés kezelése (melyhez a domain MX rekordját) teljesen függetlenek egymástól.
Amennyiben önnek egy webhosting szolgáltató biztosítja a webtárhelyét és a levelezését is, minden gond nélkül át tud térni Onboxos levelezésre úgy, hogy honlapja az eredeti helyén marad.